Free Daily Headlines

Politics

Set your text size: A A A

Here are upcoming candidate forums, voting deadlines

The Henderson County Farm Bureau will host a forum on Tuesday for all five candidates running for two seats on the Henderson County Board of Commissioners.

In the March 5 Republican primary, Fletcher Town Council member Sheila Franklin is challenging incumbent Daniel Andreotta for the District 2 seat while School Board Chair Jay Egolf is challenging incumbent David Harold Hill in District 5. Democrat Erik Weber of Fletcher faces the District 2 Republican nominee in the Nov. 5 general election. Candidates must live in the district but are elected countywide.

Here are the details of upcoming forums:

  • The Henderson County Farm Bureau will host a forum at 6 p.m. Tuesday, Feb. 6, at Steve Wyatt Auditorium in the Patton Building at Blue Ridge Community College. Questions will cover agricultural topics.
  • County Commission District 5 incumbent David Hill and challenger Jay Egolf are scheduled to appear at the Republican Men’s Club meeting at 9 a.m. Saturday, Feb. 10, at the American Legion Post 77, 216 Fourth Avenue West.

Voting deadlines

The deadline to register to vote or change party affiliation for the March 5 primary is Friday, Feb. 9.

The Henderson County Board of Elections, 75 E. Central St., is the only early voting site for the March 5 primary. Early voting starts Thursday, Feb. 15, and closes Saturday, March 2. Hours are 8 a.m.-7:30 p.m. weekdays, 8 a.m.-7:30 p.m. Saturday, Feb. 24, and 8 a.m.-3 p.m. Saturday, March 2.

Here are deadlines voters need to know for the March 5 primary election:

  • Absentee voting by mail begins: Friday, Jan. 19.
  • Voter registration and party change deadline: Friday, Feb. 9.
  • Early voting begins: Thursday, Feb. 15.
  • Last day to request an absentee ballot by mail: 5 p.m. Tuesday, Feb. 27.
  • Early voting ends: 3 p.m. Saturday, March 2.
  • Last day to return an absentee ballot by mail: 7:30 p.m. Tuesday, March 5.
  • Primary election: 6:30 a.m.-7:30 p.m. Tuesday, March 5.
  • County canvass: 11 a.m. Friday, March 15.

Here are the candidates for municipal seats, Board of Commissioners, N.C. General Assembly and District Court.

March 5 primary

 

  • 11th Congressional District, Chuck Edwards, R
  • 11th Congressional District, Christian Reagan, R
  • County Commissioner District 2, Daniel Andreotta, R
  • County Commissioner District 2, Sheila Franklin, R
  • County Commissioner District 5, Jay Egolf, R
  • County Commissioner District 5, David Harold Hill, R
  • School Board, Amy Lynn Holt, R
  • School Board, Robert Bridges, R
  • School Board, Michael Absher, R
  • School Board, Kathy G. Revis, R

  • School Board, Tae Brown, R
  • School Board, Beth Campbell, R

 

 

Nov. 5 general election

  • Flat Rock Mayor, Anne Guerard Coletta
  • Flat Rock District 1, Thomas F. Carpenter
  • Flat Rock District 3, Cheryl Stuller

 

  • Laurel Park Mayor, Carey O'Cain
  • Laurel Park Town Council, George Banta
  • Laurel Park Town Council, Travis Bonnema

 

  • County Commissioner District 2, Erik Weber, D

 

  • Hendersonville City Council, Jennifer Hensley
  • Hendersonville City Council, Lyndsey N. Simpson
  • Hendersonville City Council, DJ Harrington
  • Hendersonville City Council (unexpired term), Lynne Elizabeth Williams
  • Hendersonville City Council (unexpired term),Colby Coren
  • Hendersonville City Council (unexpired term), Gina Baxter

 

  • Fletcher Town Council District 2, Keith Reed
  • Fletcher Town Council District 3, James Player

 

  • Mills River Town Council at large, Jeff Moore
  • Mills River Town Council at large, Tiffany Councill
  • Mills River Town Council at large, Jeff Young
  • Mills River Town Council at large, Jim Foster
  • Mills River Town Council at large, Brian Kimball
  • School Board, Mary Ellen Kustin, D

  • School Board, Leslie Carey, D

  • School Board, Crystal Cauley, D
  • School Board, Rhonda Mountain D
  • NC Senate District 48, Timothy Moffitt, R
  • NC Senate District 48, Chris Walters, D

 

  • NC House District 113, Jake Johnson, R
  • NC House District 113, Michelle Antalec, D

 

  • NC House District 117, Jennifer Capps Balkcom, R
  • NC House District 117, Steve Martinez, D

 

  • District Court Judge Seat 1, James Marshall, R
  • District Court Judge Seat 2, Gene Johnson, R
  • District Court Judge Seat 3, Monica Jean Gillett, R

  • District Court Judge Seat 4, Kim Gasperson Justice, R